Longines Women's L5.258.4.57.6 DolceVita Diamond Stainless Steel Watch
$1,347.00 Original price was: $1,347.00.$240.74Current price is: $240.74.
Longines Men’s L27864566 Conquest Chronograph Automatic Stainless Steel Watch
$3,175.00 Original price was: $3,175.00.$249.59Current price is: $249.59.
Description
Description
stainless steel Bracelet. stainless steel case. stainless steel bezel. black dial with Silver hands and Silver index hour markers. chronograph automatic. automatic movement. sapphire crystal. 40mmx 40mmx 9mm case. 20mm band width. 50 meters water resistant. L27864566
| Brand | Longines |
| Gender | Male |
| Model | L27864566 |
| Series | Conquest |
| Movement | Automatic |
| Water Resistant | 50 Meters |
| Speacial Features | Chronograph Automatic |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Silver |
| Band Width | 20 mm |
| Band Length | Men’s Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Deployment |
| Case Material | Stainless steel |
| Case Size | 40 mm x 40mm |
| Case Thickness | 9 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Snap-down |
| Display Type | Chronograph |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Push-pull |
| Bezel | Stainless steel |
| Dial Hands | Silver |
| Dial Markers | Silver index |
| Calendar | Date display appears at the 4 o’clock position |
| Subdials | Three – 60 second, 30 minute and 12 hours |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Longines Men’s L27864566 Conquest Chronograph Automatic Stainless Steel Watch” Cancel reply
Size guide
Size guide

Reviews
There are no reviews yet.