Back to products
Omega Constellation Ladies' Selection 29mm Sedna™ gold on leather strap 131.53.29.20.53.003
$898.00 Original price was: $898.00.$259.00Current price is: $259.00.
Longines Women’s L2.285.4.87.6 Conquest Stainless Steel Watch
$1,574.00 Original price was: $1,574.00.$243.62Current price is: $243.62.
Description
Description
stainless steel Bracelet. stainless steel case. silver-tone stainless steel bezel. mother of pearl dial with Silver-Tone Luminiscent hands and Diamond hour markers. . automatic movement. sapphire crystal. 29.5mmx 29.5mmx 10.45mm case. 15mm band width. 50 meters water resistant. L2.285.4.87.6
| Brand | Longines |
| Gender | Female |
| Model | L2.285.4.87.6 |
| Series | Conquest |
| Movement | Automatic |
| Water Resistant | 50 Meters |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Silver |
| Band Width | 15 mm |
| Band Length | Men’s Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Deployment with Push Button Release |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 29.5 mm x 29.5mm |
| Case Thickness | 10.45 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Screwed in |
| Display Type | Analog |
| Dial Color | Mother of Pearl |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Push/Pull |
| Bezel | Silver-Tone Stainless Steel |
| Dial Hands | Silver-Tone Luminiscent |
| Dial Markers | Diamond |
| Calendar | Date display at the 3 O’clock position |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Longines Women’s L2.285.4.87.6 Conquest Stainless Steel Watch” Cancel reply
Size guide
Size guide

Reviews
There are no reviews yet.