Rolex Lady-Datejust 28mm 279171 Green Diamond Oyster Stainless Steel and Rose Gold
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Longines Men’s L37434566 HydroConquest Chronograph Stainless Steel Watch
$1,400.00 Original price was: $1,400.00.$241.41Current price is: $241.41.
Description
Description
stainless steel Bracelet. stainless steel case. black stainless steel, unidirectional bezel. black dial with Silver hands and Silver index hour markers. chronograph. quartz movement. sapphire crystal. 41mmx 41mmx 14mm case. 20mm band width. 300 meters water resistant. L37434566
| Brand | Longines |
| Gender | Male |
| Model | L37434566 |
| Series | HydroConquest |
| Movement | Quartz |
| Water Resistant | 300 Meters |
| Speacial Features | Chronograph |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Silver |
| Band Width | 20 mm |
| Band Length | Men’s Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Deployment |
| Case Material | Stainless steel |
| Case Size | 41 mm x 41mm |
| Case Thickness | 14 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Screw-down |
| Display Type | Chronograph |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Screw-down |
| Bezel | Black stainless steel, Unidirectional |
| Dial Hands | Silver |
| Dial Markers | Silver index |
| Calendar | Date display appears at the 4 o’clock position |
| Subdials | Three – 60 second, 30 minute and 12 hour |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Longines Men’s L37434566 HydroConquest Chronograph Stainless Steel Watch” Cancel reply
Size guide
Size guide

Reviews
There are no reviews yet.