Longines Men’s L27734516 Master Moonphase Chronograph Automatic Stainless Steel Watch
$3,550.00 Original price was: $3,550.00.$254.37Current price is: $254.37.
Description
Description
stainless steel Bracelet. stainless steel case. stainless steel bezel. black dial with Silver hands and Silver Roman numerals hour markers. moonphase chronograph automatic. automatic movement. sapphire crystal. 42mmx 42mmx 14.5mm case. 20mm band width. 30 meters water resistant. L27734516
| Brand | Longines |
| Gender | Male |
| Model | L27734516 |
| Series | Master |
| Movement | Automatic |
| Water Resistant | 30 Meters |
| Speacial Features | Moonphase Chronograph Automatic |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Silver |
| Band Width | 20 mm |
| Band Length | Men’s Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Push Button |
| Case Material | Stainless steel |
| Case Size | 42 mm x 42mm |
| Case Thickness | 14.5 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Snap-down |
| Display Type | Chronograph |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Push-pull |
| Bezel | Stainless steel |
| Dial Hands | Silver |
| Dial Markers | Silver Roman numerals |
| Calendar | Day and date display appears at the 12 o’clock position |
| Subdials | Three – 30 minutes, dual 12 hours / moonphase and a dual 24 hour / 60 seconds |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Longines Men’s L27734516 Master Moonphase Chronograph Automatic Stainless Steel Watch” Cancel reply
Size guide
Size guide

Reviews
There are no reviews yet.