Rolex Datejust m278383-0013/0014 31mm Champagne Dial Oyster Bracelet
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Omega Constellation Gents' Selection 41mm Grey Dial Stainless Steel Strap 131.33.41.21.06.001
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Longines Men’s L27424560 Flagship Heritage Chronograph Automatic Black Leather Watch
$3,100.00 Original price was: $3,100.00.$263.07Current price is: $263.07.
Description
Description
black leather Strap. stainless steel case. stainless steel bezel. black dial with Rose-Tone hands and Rose-Tone Index hour markers. chronograph automatic. automatic movement. sapphire crystal. 39mmx 39mmx 15mm case. 18mm band width. 30 meters water resistant. L27424560
| Brand | Longines |
| Gender | Male |
| Model | L27424560 |
| Series | Flagship Heritage |
| Movement | Automatic |
| Water Resistant | 30 Meters |
| Speacial Features | Chronograph Automatic |
| Band Material | Strap |
| Band Color | Black |
| Band Width | 18 mm |
| Band Length | Men’s Standard |
| Band Type | Strap |
| Clasp | Buckle |
| Case Material | Stainless steel |
| Case Size | 39 mm x 39mm |
| Case Thickness | 15 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Screw-down |
| Display Type | Chronograph |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Screw-down |
| Bezel | Stainless steel |
| Dial Hands | Rose-Tone |
| Dial Markers | Rose-Tone Index |
| Calendar | Date display appears at the 4 o’clock position |
| Subdials | Three – 60 second, 30 minute and 12 hour |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Longines Men’s L27424560 Flagship Heritage Chronograph Automatic Black Leather Watch” Cancel reply
Size guide
Size guide

Reviews
There are no reviews yet.