Longines Women's L42092118 La Grande Classique Gold-Tone 18kt Gold Watch
$1,300.00 Original price was: $1,300.00.$240.15Current price is: $240.15.
Rolex Datejust m278344 Bright Black Dial 31mm Domed Diamond
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Longines Men’s L36904592 HydroConquest Chronograph Black Rubber Watch
$1,450.00 Original price was: $1,450.00.$242.06Current price is: $242.06.
Description
Description
black rubber Strap. stainless steel case. red stainless steel, unidirectional bezel. black dial with Silver hands and Silver Arabic numerals hour markers. chronograph. quartz movement. sapphire crystal. 41mmx 41mmx 13mm case. 19mm band width. 300 meters water resistant. L36904592
| Brand | Longines |
| Gender | Male |
| Model | L36904592 |
| Series | HydroConquest |
| Movement | Quartz |
| Water Resistant | 300 Meters |
| Speacial Features | Chronograph |
| Band Material | Strap |
| Band Color | Black |
| Band Width | 19 mm |
| Band Length | Men’s Standard |
| Band Type | Strap |
| Clasp | Buckle |
| Case Material | Stainless steel |
| Case Size | 41 mm x 41mm |
| Case Thickness | 13 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Screw-down |
| Display Type | Chronograph |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Screw-down |
| Bezel | Red stainless steel, Unidirectional |
| Dial Hands | Silver |
| Dial Markers | Silver Arabic numerals |
| Calendar | Date display appears at the 4 o’clock position |
| Subdials | Three – 60 second, 12 hour and 1/10th of a second |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Longines Men’s L36904592 HydroConquest Chronograph Black Rubber Watch” Cancel reply
Size guide
Size guide

Reviews
There are no reviews yet.