Back to products
Rendez-Vous Classic Night & Day Medium (Q3448110)
$12,800.00 Original price was: $12,800.00.$238.09Current price is: $238.09.
Longines Men’s L2.673.4.78.6 Master Collection Complete Calendar Date Scale Around the Outer Rim,Chronograph Stainless Steel Watch
$2,467.00 Original price was: $2,467.00.$254.99Current price is: $254.99.
Description
Description
stainless steel Bracelet. stainless steel case. stainless steel bezel. silver dial with Blue hands and Arabic Numerals hour markers. date scale around the outer rim,chronograph. automatic movement. sapphire crystal. 40mmx 40mmx 14mm case. 20mm band width. 30 meters water resistant. L2.673.4.78.6
| Brand | Longines |
| Gender | Male |
| Model | L2.673.4.78.6 |
| Series | Master Collection Complete Calendar |
| Movement | Automatic |
| Water Resistant | 30 Meters |
| Speacial Features | Date Scale Around the Outer Rim,Chronograph |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Silver |
| Band Width | 20 mm |
| Band Length | Men’s Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Deployant |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 40 mm x 40mm |
| Case Thickness | 14 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Transparent |
| Display Type | Analog |
| Dial Color | Silver |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Pull-push |
| Bezel | Stainless Steel |
| Dial Hands | Blue |
| Dial Markers | Arabic Numerals |
| Calendar | Day and Date Display at 12 o’clock position |
| Subdials | Three – 24 Hours/60 Seconds,12 Hours/Moonphase and 30 Minutes |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Longines Men’s L2.673.4.78.6 Master Collection Complete Calendar Date Scale Around the Outer Rim,Chronograph Stainless Steel Watch” Cancel reply
Size guide
Size guide

Reviews
There are no reviews yet.