Back to products
Longines Women's L3.316.0.87.6 Conquest Stainless Steel Watch
$2,382.00 Original price was: $2,382.00.$253.91Current price is: $253.91.
Longines Men’s L2.628.4.97.6 Master Collection Stainless Steel Watch
$2,462.00 Original price was: $2,462.00.$254.94Current price is: $254.94.
Description
Description
stainless steel Bracelet. stainless steel case. silver-tone stainless steel bezel. blue dial with Silver-Tone hands and Diamonds hour markers. . automatic movement. sapphire crystal. 38.5mmx 38.5mmx 9.5mm case. 20mm band width. 30 meter water resistant. L2.628.4.97.6
| Brand | Longines |
| Gender | Male |
| Model | L2.628.4.97.6 |
| Series | Master Collection |
| Movement | Automatic |
| Water Resistant | 30 Meter |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Silver |
| Band Width | 20 mm |
| Band Length | Men’s Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Deployment with Push Button |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 38.5 mm x 38.5mm |
| Case Thickness | 9.5 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Snap-down |
| Display Type | Analog |
| Dial Color | Blue |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Push/Pull |
| Bezel | Silver-Tone Stainless Steel |
| Dial Hands | Silver-Tone |
| Dial Markers | Diamonds |
| Calendar | Date display at the 6 O’clock position |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Longines Men’s L2.628.4.97.6 Master Collection Stainless Steel Watch” Cancel reply
Size guide
Size guide

Reviews
There are no reviews yet.