Longines Men's L36768563 Conquest 18kt Rose Gold Automatic Black Leather Watch
$6,100.00 Original price was: $6,100.00.$286.85Current price is: $286.85.
Omega Constellation 36mm Silver Dial Stainless Steel and Sedna™ 18k Yellow Gold Bracelet 131.20.36.60.02.002
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Vacheron Constantin Historiques American 1921 Ref. # 82035/000R-9359
$1,088.00 Original price was: $1,088.00.$257.01Current price is: $257.01.
Description
Description
Unworn Vacheron Constantin Historiques American 1921, 82035/000R-9359, 40 x 40 mm. The watch has Silver Dial. The Case is 18K 5N Pink gold, Caliber # 4400 AS w/ 21 Jewels, 65 hours power reserve. The Bracelet is Mississippiensis alligator with Ardillon buckle. The Water-resistant is up to 30 m. The Watch comes complete with Vacheron Constantin Papers & Box. Covered with Vacheron Constantin 2-Year Warranty.
SPECIFICATIONS:
| Reference Number | 82035/000R-9359 |
| Case Size | 40 x 40 mm |
| Dial | Silver |
| Hands | N/A |
| Case Material | 18K 5N Pink gold |
| Movement | Manual-winding |
| Bracelet Material | Mississippiensis alligator |
| Clasp Type | Ardillon buckle |
| Functions | Hours, Minutes, small seconds |
| Crystal | Sapphire glass |
| Model | Historiques American 1921 |
| Water Resistance Rating | Water resistant to 30 m |
| Box/Papers | Original Vacheron Constantin Box and Papers |
| Warranty | Balance of Vacheron Constantin 2-year Warranty |
| Country/Region of Manufacture | Switzerland |
| Display | Analog |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Vacheron Constantin Historiques American 1921 Ref. # 82035/000R-9359” Cancel reply
Size guide
Size guide

Reviews
There are no reviews yet.