Patek Philippe Aquanaut Khaki Green Dial Watch 5168G-010
$1,199.00 Original price was: $1,199.00.$248.02Current price is: $248.02.
Rolex Lady-Datejust 28mm Silver Diamond Dial
$898.00 Original price was: $898.00.$239.00Current price is: $239.00.
Vacheron Constantin Fiftysix Day-Date Ref. # 4400E/000R-B436
$1,088.00 Original price was: $1,088.00.$227.01Current price is: $227.01.
Description
Description
Unworn Vacheron Constantin Fiftysix Day-Date 4400E/000R-B436, 40 mm. The watch has White Dial. The Case is 18K 5N Pink gold, Caliber # 2475 SC/2 w/ 27 Jewels, 40 hours power reserve. The Bracelet is Mississippiensis alligator with Deployant buckle. The Water-resistant is up to 30 m. The Watch comes complete with Vacheron Constantin Papers & Box. Covered with Vacheron Constantin 2-Year Warranty.
SPECIFICATIONS:
| Reference Number | 4400E/000R-B436 |
| Case Size | 40 mm |
| Dial | White |
| Hands | N/A |
| Case Material | 18K 5N Pink gold |
| Movement | Self-winding |
| Bracelet Material | Mississippiensis alligator |
| Clasp Type | Deployant buckle |
| Functions | Hours, Minutes, Second in center, power reserve, hand-type day of the week, hand-type date, stop seconds device |
| Crystal | Sapphire glass |
| Model | Fiftysix Day-Date |
| Water Resistance Rating | Water resistant to 30 m |
| Box/Papers | Original Vacheron Constantin Box and Papers |
| Warranty | Balance of Vacheron Constantin 2-year Warranty |
| Country/Region of Manufacture | Switzerland |
| Display | Analog |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Vacheron Constantin Fiftysix Day-Date Ref. # 4400E/000R-B436” Cancel reply
Size guide
Size guide

Reviews
There are no reviews yet.