Back to products
Rolex Datejust 36mm 126200 Stainless Steel Black Dial Jubilee Watch
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Rolex Oyster Perpetual 41mm 124300-0001 Stainless Steel Silver Index Dial Watch
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Description
Description
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent customer service.
With years of experience in luxury watches and jewelry, our team of highly trained staff will provide you with the most prestigious products.
- 99% precision in even the smallest details.
- 5-year movement warranty
- The watch comes with the same box, books, and tags as the original.
Specifications:
| Brand: | Rolex |
| Model | Oyster Perpetual 41 |
| Reference Number: | 124300-0001 |
| CASE | |
| Model case | Oyster, 41 mm, Oystersteel |
| Case Diameter | 41 mm |
| Oyster Architecture | Monobloc middle case, screw-down case back and winding crown |
| Case Material | Oystersteel |
| Bezel | Domed |
| Winding Crown | Screw-down, Twinlock double waterproofness system |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire |
| Water Resistance | Waterproof to 100 metres / 330 feet |
| Case Back | Solid |
| DIAL | |
| Dial Color | Silver |
| Details | Highly legible Chromalight display with long-lasting blue luminescence |
| BRACELET | |
| Band Material | Oystersteel |
| Band Name | Oyster, three-piece solid links |
| Clasp | Folding Oysterclasp with Easylink 5 mm comfort extension link |
| MOVEMENT | |
| Movement | Perpetual, mechanical, self-winding |
| Calibre | 3230, Manufacture Rolex |
| Precision | -2/+2 sec/day, after casing |
| Functions | Centre hour, minute and seconds hands. Stop-seconds for precise time setting |
| Oscillator | Syloxi hairspring in silicon with patented geometry. High-performance Paraflex shock absorbers |
| Winding | Bidirectional self-winding via Perpetual rotor |
| Power Reserve |
Approximately 70 hours |
| COSC Certified | Yes |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Rolex Oyster Perpetual 41mm 124300-0001 Stainless Steel Silver Index Dial Watch” Cancel reply
Size guide
Size guide
YOU MAY ALSO LIKE…
Longines Men’s L3.744.4.56.6 HydroConquest Chronograph Stainless Steel Watch
Rolex Datejust m278274-0007/0008 Dark Grey 31mm Dial Oyster Watch
Rolex Lady-Datejust 28mm 279178 White Dial
Rolex Explorer 124273-0001 Black 36mm Men’s Watch
Rolex Day-Date President 40mm Everose Gold Chocolate Roman Dial – 228235
Longines Men’s L27178783 Master Collection 18kt Rose Gold Retrograde Power Reserve Automatic Brown Leather Watch
Omega Seamaster Planet Ocean 600M 45.5mm Grey Dial Stainless Steel Strap 215.32.46.51.01.004
OMEGA Seamaster Aqua Terra 41 mm Atlantic blue Dial Stainless Steel Bracelet 220.10.38.20.03.003
RELATED PRODUCTS
Rolex Datejust 36mm 126231 Slate Dial Jubilee Bracelet
Rolex Datejust 36mm 126233 Champagne Dial Jubilee Bracelet Watch
Rolex Datejust 36mm 126284 Mother-of-Pearl Dial Oyster Bracelet
Rolex Day-Date M128235-0039 36mm
Rolex Day-Date President 40mm Everose Gold Chocolate Roman Dial – 228235
Rolex 228349RBR-0036 Day-Date 40mm 18k White Gold Paved With Diamonds Watch
Rolex Cosmograph Daytona m126518ln-0002 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00

Reviews
There are no reviews yet.