Back to products
Rolex Datejust 41mm - Everose Full Honeycomb Baguette 126331
$1,599.00 Original price was: $1,599.00.$499.00Current price is: $499.00.
Rolex Oyster Perpetual 34mm 124200 Blue Dial Oyster Stainless Steel Bracelet
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Description
Description
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent customer service.
With years of experience in luxury watches and jewelry, our team of highly trained staff will provide you with the most prestigious products.
- 99% precision in even the smallest details.
- 5-year movement warranty
- The watch comes with the same box, books, and tags as the original.
Specifications:
| Brand: | Rolex |
| Model | Oyster Perpetual 34 |
| Reference Number: | 124200 |
| CASE | |
| Model case | Oyster, 34 mm, Oystersteel |
| Case Diameter | 34 mm |
| Oyster Architecture | Monobloc middle case, screw-down case back and winding crown |
| Case Material | Oystersteel |
| Bezel | Domed |
| Winding Crown | Screw-down, Twinlock double waterproofness system |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire |
| Water Resistance | Waterproof to 100 metres / 330 feet |
| Case Back | Solid |
| DIAL | |
| Dial Color | Bright blue |
| Details | Highly legible Chromalight display with long-lasting blue luminescence |
| BRACELET | |
| Band Material | Oystersteel |
| Band Name | Oyster, three-piece solid links |
| Clasp | Folding Oysterclasp with Easylink 5 mm comfort extension link |
| MOVEMENT | |
| Movement | Perpetual, mechanical, self-winding |
| Calibre | 2232, Manufacture Rolex |
| Precision | -2/+2 sec/day, after casing |
| Functions | Centre hour, minute and seconds hands. Stop-seconds for precise time setting |
| Oscillator | Syloxi hairspring in silicon with patented geometry. High-performance Paraflex shock absorbers |
| Winding | Bidirectional self-winding via Perpetual rotor |
| Power Reserve |
Approximately 55 hours |
| COSC Certified | Yes |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Rolex Oyster Perpetual 34mm 124200 Blue Dial Oyster Stainless Steel Bracelet” Cancel reply
Size guide
Size guide

Reviews
There are no reviews yet.