Omega De Ville Trésor quartz green dial green leather strap 36mm 428.18.36.60.10.002
$898.00 Original price was: $898.00.$239.00Current price is: $239.00.
Rolex Day-Date 40mm Champagne Dial and Diamond Bezel Yellow Gold President Bracelet 228348RBR-0003
$608.00 Original price was: $608.00.$239.00Current price is: $239.00.
Rolex Lady-Datejust 28mm 279163-0013/0014
$898.00 Original price was: $898.00.$239.00Current price is: $239.00.
Description
Description
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent customer service.
With years of experience in luxury watches and jewelry, our team of highly trained staff will provide you with the most prestigious products.
- 99% precision in even the smallest details.
- 5-year movement warranty
- The watch comes with the same box, books, and tags as the original.
Specifications:
| Brand: | Rolex |
| Model: | Lady-Datejust |
| Reference Number: | 279163-0013/0014 |
| CASE | |
| Model case | Oyster, 28 mm, Oystersteel and yellow gold |
| Oyster Architecture |
Monobloc middle case, screw-down case back and winding crown |
| Case Diameter | 28 mm |
| Case Material | Yellow Rolesor – combination of Oystersteel and yellow gold |
| Bezel | Domed |
| Winding Crown | Screw-down, Twinlock double waterproofness system |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire, Cyclops lens over the date |
| Water Resistance | Waterproof to 100 metres / 330 feet |
| DIAL | |
| Dial Color | Mother Of Pearl set with diamonds |
| Gem settings | Diamonds in 18 kt gold settings |
| BRACELET | |
| Bacelet Material | Yellow Rolesor – combination of Oystersteel and yellow gold |
| Band Name | Oyster, three-piece solid links / five-piece solid links |
| Clasp | Folding Oysterclasp with Easylink 5 mm comfort extension link |
| MOVEMENT | |
| Movement | Perpetual, mechanical, self-winding |
| Caliber: | 2236, Manufacture Rolex |
| Precision: | -2/+2 sec/day, after casing |
| Functions: | Centre hour, minute and seconds hands. Instantaneous date with rapid setting. Stop-seconds for precise time setting |
| Oscilator: | Syloxi hairspring in silicon with patented geometry. High-performance Paraflex shock absorbers |
| Winding: | Bidirectional self-winding via Perpetual rotor |
| Power Reserve: | Approximately 55 hours |
| COSC Certified | Superlative Chronometer (COSC + Rolex certification after casing) |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Rolex Lady-Datejust 28mm 279163-0013/0014” Cancel reply
Size guide
Size guide
YOU MAY ALSO LIKE…
Longines Men’s L3.744.4.56.6 HydroConquest Chronograph Stainless Steel Watch
Rolex Datejust m278274-0007/0008 Dark Grey 31mm Dial Oyster Watch
Rolex Lady-Datejust 28mm 279178 White Dial
Rolex Explorer 124273-0001 Black 36mm Men’s Watch
Rolex Day-Date President 40mm Everose Gold Chocolate Roman Dial – 228235
Longines Men’s L27178783 Master Collection 18kt Rose Gold Retrograde Power Reserve Automatic Brown Leather Watch
Omega Seamaster Planet Ocean 600M 45.5mm Grey Dial Stainless Steel Strap 215.32.46.51.01.004
OMEGA Seamaster Aqua Terra 41 mm Atlantic blue Dial Stainless Steel Bracelet 220.10.38.20.03.003
RELATED PRODUCTS
Rolex Datejust 36mm 126231 Slate Dial Jubilee Bracelet
Rolex Datejust 36mm 126284 Bright Blue Dial Jubilee Bracelet
Rolex Datejust 36mm 126284 Mother-of-Pearl Dial Oyster Bracelet
Rolex Datejust 41mm Two-Tone Yellow Gold Fluted Bezel Black Index Dial Jubilee – 126333
Rolex Day-Date 40mm Diamonds Paved Dial 228345rbr-0002
Rolex Day-Date M128235-0039 36mm
Rolex Cosmograph Daytona m126518ln-0002 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00

Reviews
There are no reviews yet.