Rolex Datejust m278285RBR-0005 Mother-of-Pearl 31mm Dial
$898.00 Original price was: $898.00.$239.00Current price is: $239.00.
Cartier SANTOS Gold 39.8mm
$259.00
Rolex Datejust 41mm 126333 Black Diamond Jubilee Steel and Yellow Gold Men’s Watch
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Description
Description
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent customer service.
With years of experience in luxury watches and jewelry, our team of highly trained staff will provide you with the most prestigious products.
- 99% precision in even the smallest details.
- 5-year movement warranty
- The watch comes with the same box, books, and tags as the original.
Specifications:
| Brand: | Rolex |
| Model: | Datejust 41 |
| Reference Number: | 126333-0005/0006 |
| CASE | |
| Model Case | Oyster, 41 mm, Oystersteel and yellow gold |
| Oyster Architecture | Monobloc middle case, screw-down case back and winding crown |
| Diameter | 41 mm |
| Material | Yellow Rolesor – combination of Oystersteel and yellow gold |
| Bezel | Fluted |
| Winding Crown | Screw-down, Twinlock double waterproofness system |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire, Cyclops lens over the date |
| Water resistance | Waterproof to 100 metres / 330 feet |
| DIAL | |
| Dial Color | Black set with diamonds |
| Gem settings | Diamonds in 18 kt gold settings |
| BRACELET | |
| Band Name | Jubilee, three-piece links / five-piece links |
| Band Material | Yellow Rolesor – combination of Oystersteel and yellow gold |
| Clasp | Folding Oysterclasp with Easylink 5 mm comfort extension link |
| MOVEMENT | |
| Movement | Perpetual, mechanical, self-winding |
| Calibre | 3235, Manufacture Rolex |
| Precision | -2/+2 sec/day, after casing |
| Functions | Centre hour, minute and seconds hands. Instantaneous date with rapid setting. Stop-seconds for precise time setting |
| Oscillator | Paramagnetic blue Parachrom hairspring. High-performance Paraflex shock absorbers |
| Winding | Bidirectional self-winding via Perpetual rotor |
| Power reserve | Approximately 70 hours |
| COSC Certified | Superlative Chronometer (COSC + Rolex certification after casing) |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Rolex Datejust 41mm 126333 Black Diamond Jubilee Steel and Yellow Gold Men’s Watch” Cancel reply
Size guide
Size guide

Reviews
There are no reviews yet.