Back to products
Rolex Datejust 36mm 126234 Pink Roman Dial Oyster Stainless Steel
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Omega Speedmaster Heritage Models Anniversary Series First OMEGA In Space Stem Winding 39.7mm 310.30.40.50.06.001
$898.00 Original price was: $898.00.$239.00Current price is: $239.00.
Description
Description
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent customer service.
With years of experience in luxury watches and jewelry, our team of highly trained staff will provide you with the most prestigious products.
- 99% precision in even the smallest details.
- 5-year movement warranty
- The watch comes with the same box, books, and tags as the original.
The OMEGA Speedmaster Anniversary Series “First OMEGA in Space” is a tribute to the iconic CK 2998, the first OMEGA watch worn in space by astronaut Walter Schirra during the 1962 Sigma 7 mission. This modern edition beautifully captures the essence of the original 2nd generation Speedmaster, with its 39.70 mm polished and brushed stainless steel case and a stylish “flat links” bracelet, featuring OMEGA’s patented comfort release system. The black aluminum bezel with the renowned tachymeter scale and “Dot Over Ninety” adds a timeless touch. Beneath the scratch resistant sapphire crystal, the blue – grey dial, CVD coated to reflect the 1960s CK 2998 models, exudes elegance. The dial features Super LumiNova filled indexes, Alpha hands, and a white varnished Baton hand. The subdials include a 30-minute recorder, a 12 hour recorder, and a small seconds display.
The vintage OMEGA logo graces both the dial and crown, with the famous Seahorse medallion engraved on the caseback, alongside the commemorative inscriptions. Powered by the Co-Axial Master Chronometer Caliber 3861, this watch offers precision akin to the caliber worn by astronauts. With anti-magnetic properties, a chronograph, and a 50 hour power reserve, it combines cutting-edge technology with historical significance. Delivered in a special presentation box with a “LEGENDARY MOONWATCH” leaflet, this timepiece celebrates OMEGA’s legacy and pioneering spirit.
The vintage OMEGA logo graces both the dial and crown, with the famous Seahorse medallion engraved on the caseback, alongside the commemorative inscriptions. Powered by the Co-Axial Master Chronometer Caliber 3861, this watch offers precision akin to the caliber worn by astronauts. With anti-magnetic properties, a chronograph, and a 50 hour power reserve, it combines cutting-edge technology with historical significance. Delivered in a special presentation box with a “LEGENDARY MOONWATCH” leaflet, this timepiece celebrates OMEGA’s legacy and pioneering spirit.
| Band | Bracelet |
| Band Material | Stainless Steel |
| Caliber | OMEGA 3861 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 39.7mm |
| Case Thickness | 13.4mm |
| Caseback | Closed |
| Clasp | Foldover |
| Collection | Speedmaster |
| Collection 2 | Anniversary Series |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Dial | Blue – Grey |
| Function | Chronograph |
| Gender | Midsize (Unisex) |
| Lug Width | 19mm |
| Lug-to-Lug | 48mm |
| Movement | Stem Winding |
| Power Reserve | 50 Hours |
| Water Resistance | 50 meters |
| SKU # | OME-310.30.40.50.06.001 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Omega Speedmaster Heritage Models Anniversary Series First OMEGA In Space Stem Winding 39.7mm 310.30.40.50.06.001” Cancel reply
Size guide
Size guide

Reviews
There are no reviews yet.