Longines Women’s L2.305.4.71.6 Symphonette Stainless Steel Watch
$1,188.00 Original price was: $1,188.00.$238.71Current price is: $238.71.
Description
Description
stainless steel Bracelet. stainless steel case. stainless steel bezel. silver dial with Blue hands and Roman Numerals hour markers. . quartz movement. sapphire crystal. 19mmx 19mmx 0mm case. 9mm band width. 30 meters water resistant. L2.305.4.71.6
| Brand | Longines |
| Gender | Female |
| Model | L2.305.4.71.6 |
| Series | Symphonette |
| Movement | Quartz |
| Water Resistant | 30 Meters |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Silver |
| Band Width | 9 mm |
| Band Length | Men’s Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Deployant |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 19 mm x 19mm |
| Case Thickness | 0 mm |
| Case Shape | Oval |
| Case Back Type | Snap down |
| Display Type | Analog |
| Dial Color | Silver |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Pull-push |
| Bezel | Stainless Steel |
| Dial Hands | Blue |
| Dial Markers | Roman Numerals |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Longines Women’s L2.305.4.71.6 Symphonette Stainless Steel Watch” Cancel reply
Size guide
Size guide

Reviews
There are no reviews yet.