Back to products
Rolex Day-Date 40mm Slate Diamonds Dial 228236-0013
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Longines Men’s L26934783 Master Chronograph Automatic Brown Leather Watch
$3,000.00 Original price was: $3,000.00.$261.79Current price is: $261.79.
Description
Description
brown leather Strap. stainless steel case. stainless steel bezel. silver dial with Blue hands and Black Arabic numerals hour markers. chronograph automatic. automatic movement. sapphire crystal. 44mmx 44mmx 15mm case. 20mm band width. 30 meters water resistant. L26934783
| Brand | Longines |
| Gender | Male |
| Model | L26934783 |
| Series | Master |
| Movement | Automatic |
| Water Resistant | 30 Meters |
| Speacial Features | Chronograph Automatic |
| Band Material | Strap |
| Band Color | Brown |
| Band Width | 20 mm |
| Band Length | Men’s Standard |
| Band Type | Strap |
| Clasp | Deployment with Push Button Release |
| Case Material | Stainless steel |
| Case Size | 44 mm x 44mm |
| Case Thickness | 15 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Screw-down |
| Display Type | Chronograph |
| Dial Color | Silver |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Screw-down |
| Bezel | Stainless steel |
| Dial Hands | Blue |
| Dial Markers | Black Arabic numerals |
| Calendar | Date display appears at the 4 o’clock position |
| Subdials | Three – 60 second, 30 minute and 12 hour |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Longines Men’s L26934783 Master Chronograph Automatic Brown Leather Watch” Cancel reply
Size guide
Size guide

Reviews
There are no reviews yet.