Vacheron Constantin Historiques Ultra-Fine 1955 Ref. # 33155/000R-9588
$1,099.00 Original price was: $1,099.00.$244.00Current price is: $244.00.
Rolex Day-Date 40mm Sundust Diamonds Dial 228345rbr-0007
$898.00 Original price was: $898.00.$239.00Current price is: $239.00.
Longines Men’s L2.642.4.73.6 Evidenza Stainless Steel Watch
$2,225.00 Original price was: $2,225.00.$251.92Current price is: $251.92.
Description
Description
stainless steel Bracelet. stainless steel case. stainless steel bezel. silver dial with Blue hands and Arabic Numerals hour markers. . automatic movement. sapphire crystal. 38.75mmx 38.75mmx 11mm case. 20mm band width. 30 meters water resistant. L2.642.4.73.6
| Brand | Longines |
| Gender | Male |
| Model | L2.642.4.73.6 |
| Series | Evidenza |
| Movement | Automatic |
| Water Resistant | 30 Meters |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Silver |
| Band Width | 20 mm |
| Band Length | Men’s Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Deployant with Push Button Release |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 38.75 mm x 38.75mm |
| Case Thickness | 11 mm |
| Case Shape | Rectangle |
| Case Back Type | Screwed-in |
| Display Type | Analog |
| Dial Color | Silver |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Pull-push |
| Bezel | Stainless Steel |
| Dial Hands | Blue |
| Dial Markers | Arabic Numerals |
| Calendar | Date display at 6 o’clock position |
| Subdials | One – 60 Seconds |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Longines Men’s L2.642.4.73.6 Evidenza Stainless Steel Watch” Cancel reply
Size guide
Size guide

Reviews
There are no reviews yet.