Rolex Lady-Datejust 28mm Silver Diamond Dial
$898.00 Original price was: $898.00.$239.00Current price is: $239.00.
Cartier BALLON BLEU CARBON WATCH 42 mm
$239.00
Description
Description
- ADLC and stainless steel case
- Black textured dial
- Dispalys date at 3 o’clcok
- White Roman numeral hour markers
- Sword shaped hands with luminous fill
- Red colored central seconds hand
- Crown set with synthetic blue cabochon with Crown protector projecting slightly from the case.
- Calibre 1847 MC Automatic Movement.
| Case Shape | Round |
| Case Dimensions | 42mm |
| Case Thickness | 13mm |
| Case Material | ADLC |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Bezel | Fixed |
| Screw-in Crown | No |
| Water Resistance | 30m/100ft. |
| Case Back | Solid |
| Band Material | Fabric |
| Color/Finish | Black |
| Clasp | Deployant Buckle |
| Movement | Automatic |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Cartier BALLON BLEU CARBON WATCH 42 mm” Cancel reply
Size guide
Size guide

Reviews
There are no reviews yet.