Omega Constellation Ladies' Selection 29mm Moonshine™ gold on Moonshine™ gold 131.55.29.20.55.003
$898.00 Original price was: $898.00.$279.00Current price is: $279.00.
Rolex Sky-Dweller 42mm Rose Gold White Dial Oysterflex - 336235
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Breitling Premier B09 Chronograph 40mm RB0930371G1P1
$429.00
Description
Description
TECHNICAL DATA
MOVEMENT
| Caliber | Breitling B09 (Manufacture) |
|---|---|
| Movement | Mechanical hand-wound |
| Power reserve | Approx. 70 hrs |
| Chronograph | 1/4th second, 30 minutes |
| Vibration | 28,800 v.p.h |
| Jewel | 28 jewels |
CASE
| Case material | 18k red gold |
|---|---|
| Caseback | Screwed in (sapphire crystal) |
| Water resistance | 10 bars |
| Bezel | Fixed |
| Crown | Non screw-locked, two gaskets |
| Crystal | Cambered sapphire, glareproofed both sides |
DIMENSIONS
| Product Weight (Approx.) | 131.0 g. |
|---|---|
| Watch-head Weight (Approx.) | 100.0 g. |
| Diameter | 40.0 mm |
| Thickness | 13.0 mm |
| Height (upper lug tip to lower lug tip) | 47.6 mm |
| Lug width (in-between lug) | 20.0 mm |
STRAP
| Strap material | Alligator leather |
|---|---|
| Strap color | Brown |
| Strap type | Curved |
| Lug | 20/18 mm |
| Buckle Material | 18k red gold |
| Buckle type | Folding clasp |
| Buckle size | 18 mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Breitling Premier B09 Chronograph 40mm RB0930371G1P1” Cancel reply
Size guide
Size guide

Reviews
There are no reviews yet.