Back to products
Rolex Lady-Datejust 28mm 279175 Diamond-Paved Dial Jubilee Everose Gold
$898.00 Original price was: $898.00.$259.00Current price is: $259.00.
Longines Men’s L2.827.4.73.0 Heritage Chronograph Black Leather Watch
$2,256.00 Original price was: $2,256.00.$252.30Current price is: $252.30.
Description
Description
leather Strap. stainless steel case. silver-tone stainless steel bezel. silver dial with Blue hands and Arabic Numerals hour markers. chronograph. automatic movement. sapphire crystal. 40mmx 40mmx 13mm case. 20mm band width. 300 meter water resistant. L2.827.4.73.0
| Brand | Longines |
| Gender | Male |
| Model | L2.827.4.73.0 |
| Series | Heritage |
| Movement | Automatic |
| Water Resistant | 300 Meter |
| Speacial Features | Chronograph |
| Band Material | Strap |
| Band Color | Black |
| Band Width | 20 mm |
| Band Length | Men’s Standard |
| Band Type | Strap |
| Clasp | Buckles |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 40 mm x 40mm |
| Case Thickness | 13 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Snap-down |
| Display Type | Analog |
| Dial Color | Silver |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Push/Pull |
| Bezel | Silver-Tone Stainless Steel |
| Dial Hands | Blue |
| Dial Markers | Arabic Numerals |
| Subdials | Two – 60 Seconds and 30 minutes |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Longines Men’s L2.827.4.73.0 Heritage Chronograph Black Leather Watch” Cancel reply
Size guide
Size guide

Reviews
There are no reviews yet.