Rolex Sky-Dweller 42mm 336933-0002 Two-Tone Yellow Gold Champagne Dial Oyster
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Description
Description
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent customer service.
With years of experience in luxury watches and jewelry, our team of highly trained staff will provide you with the most prestigious products.
- 99% precision in even the smallest details.
- 5-year movement warranty
- The watch comes with the same box, books, and tags as the original.
| Specifications: | |
| Brand: | Rolex |
| Model | Sky-Dweller |
| Reference Number: | 336933-0002 |
| CASE | |
| Model Case | Oyster, 42 mm, Oystersteel and yellow gold |
| Case Diameter | 42 mm |
| Oyster Architecture | Monobloc middle case, screw-down case back and winding crown |
| Case Material | Yellow Rolesor – combination of Oystersteel and yellow gold |
| Bezel | Fluted, bidirectional rotatable Rolex Ring Command |
| Winding Crown | Screw-down, Twinlock double waterproofness system |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire, Cyclops lens over the date |
| Water Resistance | Waterproof to 100 metres / 330 feet |
| Case Back | Solid |
| DIAL | |
| Dial Color | Champagne |
| Details | Highly legible Chromalight display with long-lasting blue luminescence |
| BRACELET | |
| Band Material | Yellow Rolesor – combination of Oystersteel and yellow gold |
| Band Name | Jubilee, five-piece links |
| Clasp | Folding Oysterclasp with Easylink 5 mm comfort extension link |
| MOVEMENT | |
| Movement | Perpetual, mechanical, self-winding, dual time zones, annual calendar |
| Calibre | 9002, manufacture Rolex |
| Precision | -2/+2 sec/day, after casing |
| Functions | Centre hour, minute and seconds hands. 24-hour display on off-centre disc. Second time zone. Instantaneous annual calendar at 3 o’clock and rapid-setting of the date. Month display via 12 apertures around the circumference of the dial. Stop-seconds for precise time setting |
| Oscillator | Paramagnetic blue Parachrom hairspring. High-performance Paraflex shock absorbers |
| Winding | Bidirectional self-winding via Perpetual rotor |
| Power Reserve |
Approximately 72 hours |
| COSC Certified | Yes |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Rolex Sky-Dweller 42mm 336933-0002 Two-Tone Yellow Gold Champagne Dial Oyster” Cancel reply
Size guide
Size guide
YOU MAY ALSO LIKE…
Longines Men’s L3.744.4.56.6 HydroConquest Chronograph Stainless Steel Watch
Rolex Datejust m278274-0007/0008 Dark Grey 31mm Dial Oyster Watch
Rolex Lady-Datejust 28mm 279178 White Dial
Rolex Explorer 124273-0001 Black 36mm Men’s Watch
Rolex Day-Date President 40mm Everose Gold Chocolate Roman Dial – 228235
Longines Men’s L27178783 Master Collection 18kt Rose Gold Retrograde Power Reserve Automatic Brown Leather Watch
Omega Seamaster Planet Ocean 600M 45.5mm Grey Dial Stainless Steel Strap 215.32.46.51.01.004
OMEGA Seamaster Aqua Terra 41 mm Atlantic blue Dial Stainless Steel Bracelet 220.10.38.20.03.003
RELATED PRODUCTS
Rolex Datejust 36mm 126231 Slate Dial Jubilee Bracelet
Rolex Datejust 36mm 126233 Champagne Dial Jubilee Bracelet Watch
Rolex Datejust 41mm Two-Tone Yellow Gold Fluted Bezel Black Index Dial Jubilee – 126333
Rolex Day-Date President 40mm Everose Gold Chocolate Roman Dial – 228235
Rolex Cosmograph Daytona m126518ln-0002 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00

Reviews
There are no reviews yet.