Back to products
Longines Women's L45130586 La Grande Classique Diamond Stainless Steel Watch
$3,975.00 Original price was: $3,975.00.$259.78Current price is: $259.78.
Longines Men’s L47544724 Heritage Column Wheel Chronograph Automatic Black Leather Watch
$3,250.00 Original price was: $3,250.00.$250.55Current price is: $250.55.
Description
Description
black leather Strap. stainless steel case. stainless steel bezel. beige dial with Silver hands and Silver index hour markers. chronograph automatic. automatic movement. sapphire crystal. 41mmx 41mmx 16mm case. 21mm band width. 30 meters water resistant. L47544724
| Brand | Longines |
| Gender | Male |
| Model | L47544724 |
| Series | Heritage Column Wheel |
| Movement | Automatic |
| Water Resistant | 30 Meters |
| Speacial Features | Chronograph Automatic |
| Band Material | Strap |
| Band Color | Black |
| Band Width | 21 mm |
| Band Length | Men’s Standard |
| Band Type | Strap |
| Clasp | Buckle |
| Case Material | Stainless steel |
| Case Size | 41 mm x 41mm |
| Case Thickness | 16 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Screw-down |
| Display Type | Chronograph |
| Dial Color | Beige |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Screw-down |
| Bezel | Stainless steel |
| Dial Hands | Silver |
| Dial Markers | Silver index |
| Calendar | Date display appears at the 4 o’clock position |
| Subdials | Three – 60 second, 30 minute and 12 hour |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Longines Men’s L47544724 Heritage Column Wheel Chronograph Automatic Black Leather Watch” Cancel reply
Size guide
Size guide

Reviews
There are no reviews yet.