Omega Constellation Globemaster Main Collection 39mm 130.53.39.21.02.002
$898.00 Original price was: $898.00.$239.00Current price is: $239.00.
Longines Men’s L2.739.4.71.3 Master Collection Chronograph Brown Leather Watch
$3,581.00 Original price was: $3,581.00.$254.77Current price is: $254.77.
Description
Description
leather Strap. stainless steel case. silver-tone stainless steel bezel. silver dial with Blue hands and Roman Numerals hour markers. chronograph. automatic movement. sapphire crystal. 44mmx 44mmx 17mm case. 22mm band width. 30 meter water resistant. L2.739.4.71.3
| Brand | Longines |
| Gender | Male |
| Model | L2.739.4.71.3 |
| Series | Master Collection |
| Movement | Automatic |
| Water Resistant | 30 Meter |
| Speacial Features | Chronograph |
| Band Material | Strap |
| Band Color | Brown |
| Band Width | 22 mm |
| Band Length | Men’s Standard |
| Band Type | Strap |
| Clasp | Tang |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 44 mm x 44mm |
| Case Thickness | 17 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Snap-down |
| Display Type | Analog |
| Dial Color | Silver |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Push/Pull |
| Bezel | Silver-Tone Stainless Steel |
| Dial Hands | Blue |
| Dial Markers | Roman Numerals |
| Calendar | Day of the week display at the 12 O’clock position and Date display at the center of the 3 O’clock position |
| Subdials | Two – 60 Seconds and 24 Hours |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Longines Men’s L2.739.4.71.3 Master Collection Chronograph Brown Leather Watch” Cancel reply
Size guide
Size guide

Reviews
There are no reviews yet.