Rolex Cosmograph Daytona 116508 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Longines Men’s L36904596 HydroConquest Chronograph Stainless Steel Watch
$1,450.00 Original price was: $1,450.00.$242.06Current price is: $242.06.
Description
Description
stainless steel Bracelet. stainless steel case. red stainless steel, unidirectional bezel. black dial with Silver hands and Silver Arabic numerals hour markers. chronograph. quartz movement. sapphire crystal. 41mmx 41mmx 10mm case. 19mm band width. 300 meters water resistant. L36904596
| Brand | Longines |
| Gender | Male |
| Model | L36904596 |
| Series | HydroConquest |
| Movement | Quartz |
| Water Resistant | 300 Meters |
| Speacial Features | Chronograph |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Silver |
| Band Width | 19 mm |
| Band Length | Men’s Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Deployment |
| Case Material | Stainless steel |
| Case Size | 41 mm x 41mm |
| Case Thickness | 10 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Snap-down |
| Display Type | Chronograph |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Push-pull |
| Bezel | Red stainless steel, Unidirectional |
| Dial Hands | Silver |
| Dial Markers | Silver Arabic numerals |
| Calendar | Date display appears at the 4 o’clock position |
| Subdials | Three – 60 second, 12 hour and 1/10th of a second |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Longines Men’s L36904596 HydroConquest Chronograph Stainless Steel Watch” Cancel reply
Size guide
Size guide

Reviews
There are no reviews yet.