Back to products
Omega Seamaster Aqua Terra Shades 34 mm Lagoon green Dial Moonshine™ 18k Yellow Gold Strap 220.53.34.20.10.001
$898.00 Original price was: $898.00.$249.00Current price is: $249.00.
Longines Men’s L27508762 Heritage 18kt Rose Gold Chronograph Automatic Brown Leather Watch
$10,200.00 Original price was: $10,200.00.$308.72Current price is: $308.72.
Description
Description
brown leather Strap. 18kt rose gold case. 18kt rose gold bezel. white dial with Rose-Tone hands and Rose-Tone Index hour markers. 18kt rose gold chronograph automatic. automatic movement. sapphire crystal. 41mmx 41mmx 13mm case. 19mm band width. 30 meters water resistant. L27508762
| Brand | Longines |
| Gender | Male |
| Model | L27508762 |
| Series | Heritage |
| Movement | Automatic |
| Water Resistant | 30 Meters |
| Speacial Features | 18kt Rose Gold Chronograph Automatic |
| Band Material | Strap |
| Band Color | Brown |
| Band Width | 19 mm |
| Band Length | Men’s Standard |
| Band Type | Strap |
| Clasp | Buckle |
| Case Material | 18kt Rose Gold |
| Case Size | 41 mm x 41mm |
| Case Thickness | 13 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Screw-down |
| Display Type | Chronograph |
| Dial Color | White |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Screw-down |
| Bezel | 18kt Rose Gold |
| Dial Hands | Rose-Tone |
| Dial Markers | Rose-Tone Index |
| Calendar | Date display appears at the 4 o’clock position |
| Subdials | Three – 60 second, 30 minute and 12 hour |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Longines Men’s L27508762 Heritage 18kt Rose Gold Chronograph Automatic Brown Leather Watch” Cancel reply
Size guide
Size guide

Reviews
There are no reviews yet.