Back to products
Longines Women's L43095877 Elegant Two-Tone Stainless Steel with 18kt Rose Gold Links Watch
$2,700.00 Original price was: $2,700.00.$257.96Current price is: $257.96.
Longines Men’s L2.628.5.78.7 Master Collection Two-Tone Stainless Steel Watch
$3,125.00 Original price was: $3,125.00.$248.96Current price is: $248.96.
Description
Description
stainless steel Bracelet. stainless steel case. stainless steel bezel. dial with Blue hands and Arabic Numerals hour markers. . quartz movement. mineral crystal. 39mmx 39mmx 9mm case. 20mm band width. 30 meters water resistant. L2.628.5.78.7
| Brand | Longines |
| Gender | Male |
| Model | L2.628.5.78.7 |
| Series | Master Collection |
| Movement | Automatic |
| Water Resistant | 30 Meters |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Two-Tone |
| Band Width | 20 mm |
| Band Length | Men’s Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Deployant |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 39 mm x 39mm |
| Case Thickness | 9 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Transparent |
| Display Type | Analog |
| Dial Color | Silver |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Pull-push |
| Bezel | Gold-Tone Stainless Steel |
| Dial Hands | Blue |
| Dial Markers | Arabic Numerals |
| Calendar | Date Display at 6 o’clock position |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Longines Men’s L2.628.5.78.7 Master Collection Two-Tone Stainless Steel Watch” Cancel reply
Size guide
Size guide

Reviews
There are no reviews yet.