Omega De Ville Prestige 27.5 mm Blue Dial Stainless Steel Strap 434.13.28.60.53.001
$898.00 Original price was: $898.00.$219.00Current price is: $219.00.
Rolex Datejust 36mm 126200 Oyster Perpetual Silver Dial Jubilee Stainless Steel
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Longines Men’s L37004566 Conquest Chronograph Stainless Steel Watch
$1,600.00 Original price was: $1,600.00.$243.97Current price is: $243.97.
Description
Description
stainless steel Bracelet. stainless steel case. stainless steel bezel. black dial with Silver hands and Silver index hour markers. chronograph. quartz movement. sapphire crystal. 42mmx 42mmx 15mm case. 20mm band width. 50 meters water resistant. L37004566
| Brand | Longines |
| Gender | Male |
| Model | L37004566 |
| Series | Conquest |
| Movement | Quartz |
| Water Resistant | 50 Meters |
| Speacial Features | Chronograph |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Silver |
| Band Width | 20 mm |
| Band Length | Men’s Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Deployment |
| Case Material | Stainless steel |
| Case Size | 42 mm x 42mm |
| Case Thickness | 15 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Snap-down |
| Display Type | Chronograph |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Push-pull |
| Bezel | Stainless steel |
| Dial Hands | Silver |
| Dial Markers | Silver index |
| Calendar | Date display appears at the 4 o’clock position |
| Subdials | Three – 30 minute counter, 1/10 second counter and 60 seconds |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Longines Men’s L37004566 Conquest Chronograph Stainless Steel Watch” Cancel reply
Size guide
Size guide

Reviews
There are no reviews yet.