Rolex Day-Date 128239-0021 Pink Roman Dial 36mm
$898.00 Original price was: $898.00.$239.00Current price is: $239.00.
Longines Men's L3.659.4.76.6 Conquest Stainless Steel Watch
$800.00 Original price was: $800.00.$233.77Current price is: $233.77.
Vacheron Constantin Overseas Chronograph Ref. # 5500V/110A-B481
$241.00
Description
Description
Unworn Vacheron Constantin Overseas Chronograph 5500V/110A-B481, 42.5 mm. The watch has Black Dial. The Case is Stainless steel, Caliber # 5200 w/ 54 Jewels, 52 hours power reserve. The Bracelet is Stainless steel with Deployant buckle. The Water-resistant is up to 150 m. The Watch comes complete with Vacheron Constantin Papers & Box. Covered with Vacheron Constantin 2-Year Warranty.
SPECIFICATIONS:
| Reference Number | 5500V/110A-B481 |
| Case Size | 42.5 mm |
| Dial | Black |
| Hands | N/A |
| Case Material | Stainless steel |
| Movement | Self-winding |
| Bracelet Material | Stainless steel |
| Clasp Type | Deployant buckle |
| Functions | Hours, Minutes, small seconds, Calendar aperture, Chronograph, 12-hour counter, 30-minute counter |
| Crystal | Sapphire glass |
| Model | Overseas Chronograph |
| Water Resistance Rating | Water resistant to 150 m |
| Box/Papers | Original Vacheron Constantin Box and Papers |
| Warranty | Balance of Vacheron Constantin 2-year Warranty |
| Country/Region of Manufacture | Switzerland |
| Display | Analog |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Vacheron Constantin Overseas Chronograph Ref. # 5500V/110A-B481” Cancel reply
Size guide
Size guide

Reviews
There are no reviews yet.