Back to products
Omega Seamaster Aqua Terra 38 mm Blue Dial Stainless Steel Strap 220.12.38.20.03.001
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Longines Men’s L2.755.4.78.6 Master Collection Stainless Steel Watch
$2,009.00 Original price was: $2,009.00.$249.17Current price is: $249.17.
Description
Description
Bracelet. case. bezel. dial with Blue hands and Arabic Numeral – Minute Markers around the outer rim hour markers. . movement. crystal. 38.5mmx 38.5mmx 9.5mm case. 20mm band width. water resistant. L2.755.4.78.6
| Brand | Longines |
| Gender | Male |
| Model | L2.755.4.78.6 |
| Series | Master Collection |
| Movement | Automatic |
| Water Resistant | 30 Meters |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Silver |
| Band Width | 20 mm |
| Band Length | Men’s Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Fold Over with Push Buitton Release |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 38.5 mm x 38.5mm |
| Case Thickness | 9.5 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Screwed in |
| Display Type | Analog |
| Dial Color | Silver |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Screw Down |
| Bezel | Silver-Tone Stainless Steel |
| Dial Hands | Blue |
| Dial Markers | Arabic Numeral – Minute Markers around the outer rim |
| Calendar | Day of the Week and Date display at the 3 o’clock position |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Longines Men’s L2.755.4.78.6 Master Collection Stainless Steel Watch” Cancel reply
Size guide
Size guide

Reviews
There are no reviews yet.