Audemars Piguet Royal Oak Self Winding with Blue Dial 41mm 18k Rose Gold Watch 15400OR.OO.1220OR.03
$1,199.00 Original price was: $1,199.00.$248.02Current price is: $248.02.
Hublot Geneve Big Bang
$549.00
Rolex Datejust m278383RBR-0019/0020 31mm Silver Dial Oyster Bracelet
$898.00 Original price was: $898.00.$239.00Current price is: $239.00.
Description
Description
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent customer service.
With years of experience in luxury watches and jewelry, our team of highly trained staff will provide you with the most prestigious products.
- 99% precision in even the smallest details.
- 5-year movement warranty
- The watch comes with the same box, books, and tags as the original.
Specifications:
| Rolex | Rolex |
| Model | Datejust 31 |
| Reference Number | 278383RBR-0019/0020 |
| CASE | |
| Model case | Oyster, 31 mm, Oystersteel, yellow gold and diamonds |
| Oyster Architectre | Monobloc middle case, screw-down case back and winding crown |
| Case Diameter | 31 mm |
| Material | Yellow Rolesor – combination of Oystersteel and yellow gold |
| Bezel | Set with diamonds |
| Winding Crown | Screw-down, Twinlock double waterproofness system |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire, Cyclops lens over the date |
| Water Resistance | Waterproof to 100 metres / 330 feet |
| DIAL | |
| Dial | Silver set with diamonds |
| Gem settings | Diamonds in 18 kt gold settings |
| BRACELET | |
| Bracelet Name | Oyster, three-piece solid links / Jubilee, five-piece links |
| Material | Yellow Rolesor – combination of Oystersteel and yellow gold |
| Clasp | Folding Oysterclasp with Easylink 5 mm comfort extension link |
| MOVEMENT | |
| Movement | Perpetual, mechanical, self-winding |
| Calibre | 2236, Manufacture Rolex |
| Precision | -2/+2 sec/day, after casing |
| Functions | Centre hour, minute and seconds hands. Instantaneous date with rapid setting. Stop-seconds for precise time setting |
| Oscillator | Syloxi hairspring in silicon with patented geometry. High-performance Paraflex shock absorbers |
| Winding | Bidirectional self-winding via Perpetual rotor |
| Power reserve | Approximately 55 hours |
| COSC Certified | Superlative Chronometer (COSC + Rolex certification after casing) |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Rolex Datejust m278383RBR-0019/0020 31mm Silver Dial Oyster Bracelet” Cancel reply
Size guide
Size guide
YOU MAY ALSO LIKE…
Longines Men’s L3.744.4.56.6 HydroConquest Chronograph Stainless Steel Watch
Rolex Datejust m278274-0007/0008 Dark Grey 31mm Dial Oyster Watch
Rolex Lady-Datejust 28mm 279178 White Dial
Rolex Explorer 124273-0001 Black 36mm Men’s Watch
Rolex Day-Date President 40mm Everose Gold Chocolate Roman Dial – 228235
Longines Men’s L27178783 Master Collection 18kt Rose Gold Retrograde Power Reserve Automatic Brown Leather Watch
Omega Seamaster Planet Ocean 600M 45.5mm Grey Dial Stainless Steel Strap 215.32.46.51.01.004
OMEGA Seamaster Aqua Terra 41 mm Atlantic blue Dial Stainless Steel Bracelet 220.10.38.20.03.003
RELATED PRODUCTS
Rolex Explorer 124273-0001 Black 36mm Men’s Watch
Rolex Sky-Dweller 42mm White Gold Black Dial Oysterflex – 336239
Rolex 228349RBR-0036 Day-Date 40mm 18k White Gold Paved With Diamonds Watch
Rolex Cosmograph Daytona m126518ln-0002 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00

Reviews
There are no reviews yet.